تبلیغات
فتو سلام - لذت استفاده از لایه های ماسک در فتوشاپ
پونیشا :: نیروی کار مجازی

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 8 فروردین 1389

آموزش کار با لایه ماسک در فتوشاپ

توجه:
این آموزش با هر ورژنی از برنامه ی فتوشاپ قابل اجرا می باشد.

ابتدا عکسی را که در زیر نمایش داده شده را ذخیره کنید، سپس آن را در فتوشاپ باز نمایید.مرحله 1

شما می توانید با اضافه کردن لایه ماسک به لایه اصلی، بدون صدمه زدن به عکس یا تصویر اصلی در آن یک افکت تصویر ساده ایجاد کنید. اگر شما نمی دانید چطور باید به لایه یک ماسک اضافه کرد، کافیست فقط روی لایه ای که می خواهید ماسک شود، کلیک کنید،سپس به پایین پالت layers نگاه کنید، آیکن مربع شکل با یک دایره در وسط، آیکن ماسک است که با کلیک روی آن، لایه انتخاب شده ماسک می شود.
همچنین می توانید این کار را با رفتن به منوی LAYER و سپس انتخاب گزینه "Add Layer Mask" انجام دهید.
اگر عکس شما لایه "Background" بود این کار را انجام دهید:
در فتوشاپ نمی توان به لایه Background ماسک اضافه نمود. بنابراین لازم است قبل از اینکه بتوانید کاری روی آن انجام دهید ابتدا لایه عکس خود را به حالت نرمال و قابل ویرایش تغییر دهید. روی لایه دوبار کلیک کنید سپس در پنجره ای که باز شده روی  OK کلیک کنید. حالا یک لایه نرمال دارید. اینک باید یک لایه Background سفید رنگ ایجاد کنیم تا در پشت لایه عکس دیده شود.یک لایه جدید ایجاد کنید و آن را با رنگ سفید رنگ آمیزی کنید و بعد از این، لایه را زیر لایه عکس Drag کنید.


مرحله 2

وقتی به لایه مورد نظر ، لایه ماسک را اضافه کردید، با استفاده از ابزارهای انتخاب یک انتخاب به شکلی که مایلید عکس شما درون آن قرار گیرد ترسیم کنید - مثلا یک دایره -با لبه هایی که حالت  fading out یا در حال محو شدن را دارد.
کلیدهای Ctrl+Shift+I را نگه دارید تا انتخاب شما  invert یا معکوس شود. این ناحیه انتخابی را بارنگ سیاه پر کنید.سپس از حالت انتخاب خارج شده (Ctrl+D) و به مسیر Filter< Blur< Gaussian Blur بروید و بسته به اینکه تا چه اندازه  می خواهید لبه های کار fade out یا در حال محو شدن به نظر برسند، برای این، مقدار بین 3 تا 5 را اعمال کنید.
در تصویری که به عنوان نمونه می بینید، در حقیقت فقط یک Radial gradient به لایه ماسک اضافه شده است. توجه داشته باشید قسمت های سفید رنگ لایه ماسک ، فضایی است که عکس یا تصویر آنجا قرار می گیرد. رنگ سیاه روی لایه ماسک  حالت transparency ایجاد می کند.مرحله 3

اغلب فیلترها و plug-in ها را  می توان به همان روشی که روی عکس ها یا تصاویر واقعی هستند، روی لایه ماسک اعمال کرد. و افکت های واقعی جالب بدست آورد.
افکتی که روی این  تصویر  اعمال شده، نحوه تاثیر فیلتر Crystallize ( مسیر ...FILTER/Pixelate/Crystallize) را روی یک Radial gradient لایه ماسک نشان می دهد. می توانید فیلتر Pointillize را نیز برای دست یابی به همین افکت امتحان کنید.
نکته: برای تقویت و تغییر لایه ماسکی که افکت روی آن اعمال شده است، از فیلتر "Levels"  استفاده می شود.

در زیر مثال دیگری نشان داده شده است. روی این لایه ماسک ابتدا یک Diamond gradient, سپس فیلتر Color Halftone (مسیر FILTER/Pixelate/ Color Halftone) و فیلترهای Tiles (مسیرFILTER/Stylize /Tiles) اعمال شده است. برای ایجاد برش های باریک tiles یا کاشی شکل، ابتدا یک فضای مستطیل شکل انتخاب کردیم، Feather ناحیه انتخابی را روی 10 پیکسل تنظیم کردیم، رنگ سفید را به ناحیه اعمال نموده و فیلتر Tiles را روی ناحیه انتخابی بکار بردیم.منبع : پرشین جی اف ایکسطبقه بندی: دنیای فتوشاپ، 
ارسال توسط فتو سلام
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بیشتر به كدام قسمت از فتوشاپ نیازمندید؟

همکاری در فروش

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار